Intensywny wysiłek umysłowy i fizyczny, duże ilości kofeiny w kawie, herbacie, napojach energetyzujących, a do tego stres, brak odpowiedniej ilości snu i uboga w mikroelementy dieta może doprowadzić do poważnych niedoborów potasu i magnezu. Jak sobie z nimi radzić?
Magnez i potas to jedne z najważniejszych pierwiastków, obecnych w naszym organizmie. Ich szerokie spektrum działania wpływa niemal na każdy układ – od krwionośnego po nerwowy. Źródłem dwóch wymienionych pierwiastków są przede wszystkim warzywa, kasze, zboża, bakalie. Jednak w przypadku kiedy codziennie pijemy duże ilości kawy – zdrowa dieta może nie wystarczyć.
Jakie suplementy wybierać? Przede wszystkim istotny jest sposób suplementacji magnezu i potasu. Powinniśmy zażywać go w okolicy posiłku, aby zapewnić jego najlepsze wchłanianie. Nie powinno się popijać suplementu sokami owocowymi, mlekiem, bądź kawą lub herbatą – to może znacznie pogorszyć ich przyswojenie. Wybierajmy preparaty lecznicze, zawierające np. mleczan magnezu lub chelaty magnezu oraz kwas asparginowy.